:: جلد 10، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 260-233 برگشت به فهرست نسخه ها
تحلیل بیزی تقریبی داده های فضایی – زمانی با استفاده از یک میدان تصادفی مارکوفی گاوسی
فاطمه حسینی* ، الهام همایون فال
چکیده:   (11861 مشاهده)
برای مدل بندی پاسخ های فضایی که در طول زمان مشاهده می شوند گاهی از مدل های سلسله مراتبی فضایی- زمانی استفاده می شود که در آن ساختار همبستگی فضایی –زمانی داده ها توسط یک میدان تصادفی پنهان گاوسی با تابع کوواریانس فضایی ماترن‎ ‏در نظر گرفته می‌شود. یکی از اهداف مهم در بررسی این مدل‌ها برآورد پارامترها و متغیرهای پنهان و پیشگویی پاسخ ها در زمان های معلوم و موقعیت های معلوم فاقد مشاهده است. در این مقاله برای تحلیل این مدل‌ها، ابتدا رهیافت بیزی معمولی ارائه می شود. به دلیل پیچیدگی توزیع های پسین و توزیع های شرطی کامل این مدل ها و استفاده از نمونه های مونت کارلویی در تحلیل بیزی معمولی، زمان محاسبات بسیار طولانی است. برای رفع این مشکل میدان تصادفی پنهان گاوسی با تابع کوواریانس ماترن‎، به صورت یک میدان تصادفی مارکوفی گاوسی در نظر گرفته می‌شود. برای تولید داده از این میدان تصادفی مارکوفی گاوسی از رهیافت معادلات دیفرانسیل جزیی تصاد‎‏فی می توان استفاده کرد. سپس از روش بیز تقریبی و تقریب لاپلاس آشیانی جمع بسته‎ برای به دست آوردن‎‎ یک تقریب دقیق از توزیع‌های پسین و استنباط‌ها پیرامون مدل استفاده می‌شود. در نهایت در این مقاله یک مجموعه داده واقعی مربوط به میزان بارندگی استان سمنان در سال 1391، اندازه گیری شده در ایستگاه های هواشناسی این استان با مدل و روش های ارائه شده مورد مطالعه قرار می گیرد. 
واژه‌های کلیدی: داده‌های فضایی- زمانی، میدان تصادفی مارکوفی گاوسی، تقریب لاپلاس آشیانی جمع‌بسته، معادلات دیفرانسیل جزیی تصادفی.
متن کامل [PDF 752 kb]   (2897 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي و توسعه ای | موضوع مقاله: آمار فضایی
دریافت: 1393/11/3 | پذیرش: 1394/8/18 | انتشار: 1395/9/30XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 10، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها