:: جلد 11، شماره 1 - ( 6-1396 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 57-75 برگشت به فهرست نسخه ها
انتخاب متغیر با رویکرد جدید در آمیزه‌ای متناهی از مدل‌های رگرسیونی نیم‌پارامتری با توزیع پواسون
ملیحه حیدری، فرزاد اسکندری
چکیده:   (2455 مشاهده)

در این مقاله به بحث انتخاب متغیر با رویکردی جدید در آمیزه‌ای متناهی از مدل‌های رگرسیونی نیم‌پارامتری پرداخته می‌شود، به گونه‌ای که داده‌ها از توزیع پواسون تبعیت می‌کنند. اما دو عامل بیش‌پراکندگی و صفرهای بیش از حد به دلیل استفاده از توزیع پواسون می‌تواند تاثیر زیادی بر انتخاب متغیر و براورد پارامترها داشته باشند. در واقع براورد پارامترها در بخش پارامتری مدل رگرسیونی نیم‌پارامتری با استفاده از رویکرد درستنمایی تاوانیده انجام می‌پذیرد و در بخش ناپارامتری پس از تقریب موضعی تابع ناپارامتری با استفاده از بسط تیلور، محاسبات در حضور براورد ضرایب پارامتری انجام می‌گیرد. استفاده از رویکرد جدید در این مقاله باعث شده است تا موانع در انتخاب درست متغیرها برطرف گردد.

در این مقاله علاوه بر ارائه تئوری‌های مربوطه، در بخش شبیه‌سازی داده‌ها نیز دو موضوع بیش پراکندگی و صفرهای بیش از حد مورد توجه قرار می‌گیرد و استفاده از روش EM در براورد پارامترها منجر به افزایش دقت در نتیجه شده است. 

واژه‌های کلیدی: الگوریتم EM، بیش‌پراکندگی، صفرهای بیش از حد، رگرسیون نیم‌پارامتری، مدل آمیزه‌ای متناهی
متن کامل [PDF 205 kb]   (592 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی بنیادی | موضوع مقاله: استنباط آماری
دریافت: ۱۳۹۵/۲/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۲ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۲XML   English Abstract   Printجلد 11، شماره 1 - ( 6-1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها