:: جلد 10، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
جلد 10 شماره 2 صفحات 373-345 برگشت به فهرست نسخه ها
برآورد پس از گزینش در مدل‌های نرخ شکست متناسب و نرخ شکست وارون متناسب
نادر نعمت الهی*
چکیده:   (10711 مشاهده)

در برخی از مسائل کاربردی نیاز به انتخاب یکی از جوامع مورد بررسی و برآورد پارامترهای این جامعه گزینش شده است. فرض کنید k نمونه  تصادفی از k جامعه به ترتیب با تابع توزیعهایی که از مدل نرخ شکست متناسب یا نرخ شکست وارون متناسب پیروی می‌کنند انتخاب شده باشد و براساس یک قاعده  گزینش معین هدف برآورد تابعی از پارامتر بهترین (بدترین) جامعه  گزینش شده باشد. در این مقاله تحت تابع زیان نامتقارن آنتروپی، برآوردگر مخاطره نااریب با کمترین مخاطره به‌طور یکنواخت پارامترهای جامعه گزینش شده را به دست آورده و شرایط کافی برای آن که برآوردگری برای این پارامترها مینیماکس باشد تعیین می‌شود. سپس برآوردگرهای پذیرفتنی و ناپذیرفتنی خطی آنها را به‌دست آورده و رده  کلیه برآوردگرهای غالب بر برآوردگر مفروض مشخص می‌گردد. آنگاه نشان داده می‌شود که در هر حالت برآوردگر مخاطره نااریب با کمترین مخاطره به‌طور یکنواخت ناپذیرفتنی است و برآوردگرهای به‌دست آمده از طریق رسم نمودار مخاطره آنها با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

واژه‌های کلیدی: برآوردگرمخاطره نااریب با کمترین مخاطره به‌طور یکنواخت، برآوردگر مینیماکس، تابع زیان آنتروپی، پذیرفتنی بودن، جامعه گزینش شده، مدل نرخ شکست متناسب، مدل نرخ شکست وارون متناسب
متن کامل [PDF 584 kb]   (2558 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی بنیادی | موضوع مقاله: استنباط آماری
دریافت: 1394/6/30 | پذیرش: 1395/3/2 | انتشار: 1395/8/23XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
جلد 10، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها